o nas

O nas

Jedyny na Dolnym Śląsku klub sportowy, szkolący dzieci i młodzież w triathlonie. Naszym celem jest przygotowanie młodych osób do startu w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i Mistrzostwach Polski w Triathlonie.

Profesjonalna kadra trenerska prowadzi treningi pływackie, kolarskie, biegowe i ogólnorozwojowe.

Dlaczego powstała Akademia

Triathlon jest w Polsce stosunkowo młodą dyscypliną. Brakuje klubów, w których młodzież mogłaby się uczyć, rozwijać swoje pasje oraz kształtować. Pomysł na powstanie Triathlonowej Akademii Młodzieży zakiełkował już dawno. Zaczęliśmy szukać środków finansowych i rozpoczęliśmy rozmaite inicjatywy – wspieraliśmy starty rodziców ze swoimi dziećmi, aby mogły one złapać bakcyla TRI, a także starty osób niepełnosprawnych w ramach Triathlonu BEZ GRANIC.

Początki TAM – jak powstała Akademia

Motorem napędowym, dzięki któremu powstała TAM była Ewa Dąbrowska. Dołożyła 10 tys. złotych do uruchomienia klubu triathlonowego, z wiarą w to, że pieniądze zostaną dobrze wykorzystane. W konsekwencji zaczęliśmy działać jeszcze sprawniej. Tomasz Sakuta, wraz z innymi członkami triathlonowego klubu TMTeam utworzyli stowarzyszenie. W ten sposób Triathlonowa Akademia Młodzieży nabrała formalnego kształtu.

Kolejnym przełomowym momentem było spotkanie z Agatą Litwin, której idea klubu szkolącego młodzież oraz popularyzującego triathlon bardzo się spodobała. Długa rozmowa podczas jednych z zawodów w Mietkowie zaowocowała nakreśleniem szerokiej wizji organizacji klubu. Agata Litwin, jako była zawodniczka PRO oraz wieloletnia trenerka została odpowiedzialna za kształcenie młodzieży. Z kolei Tomasz Sakuta zajął się codziennym funkcjonowaniem Akademii, formalnościami oraz poszukiwaniem dalszych możliwości rozwoju.

O celach Triathlonowej Akademii Młodzieży

Cele Triathlonowej Akademii Młodzieży zostały ustalone w dwóch płaszczyznach:

Pierwszą z nich jest znalezienie Adama Małysza polskiego triathlonu. Chcemy zapewnić utalentowanej młodzieży odpowiednie warunki oraz wykształcić ją na zawodników, którzy będą w przyszłości zdobywać medale Mistrzostw Polski oraz zostaną reprezentantami naszego kraju na imprezach międzynarodowych, a także na Olimpiadzie.

Drugim celem jest rozpowszechnienie triathlonu dla szerokiego spectrum odbiorców. Nie wszyscy muszą wygrywać w zawodach, nawet nie każdy musi startować, ważne jednak, aby ta rozwijająca się dyscyplina była w Polsce powszechnie znana. Liczymy na to, że wówczas będzie uprawiana przez większą ilość dzieci oraz młodzież już od najmłodszych lat. Tym samym wspieramy zdrowy tryb życia oraz propagujemy aktywne spędzanie czasu.

Nasze plany rozwoju Akademii

Triathlon jest stosunkowo drogą dyscypliną. Nie chodzi tutaj wyłącznie o ceny profesjonalnego sprzętu, ale przede wszystkim dostęp do infrastruktury: basenów, sali ćwiczeń czy rowerów stacjonarnych, na których trenuje się w sezonie zimowym. Środki finansowe są nam potrzebne, aby móc chociaż częściowo pokryć koszty prowadzenia zajęć. Chcielibyśmy, żeby bariera cenowa dla dzieci oraz młodzieży, która chce uprawiać triathlon, była jak najmniejsza. Dzięki temu szanse na znalezienie i wychowanie przyszłych Mistrzów zdecydowanie wzrośnie.

W najbliższej przyszłości planujemy zebranie funduszy dla najlepszych zawodników Triathlonowej Akademii Młodzieży. Pieniądze przeznaczone zostaną na zakup niezbędnego sprzętu oraz pianek. Chcemy, aby podopieczni mogli skupić się wyłącznie na trenowaniu i szlifowaniu swojego talentu.

Ponadto w przyszłości zamierzamy zakupić samochód. Będzie on pełnił rolę „wozu ochronno-serwisowego” podczas treningów kolarskich zawodników TAM’u. Posiadanie takiego auta jest niezbędne do zapewnienia młodzieży bezwzględnego bezpieczeństwa na trasach. Dodatkowo w sezonie startowym samochód będzie wykorzystywany, jako komfortowy środek transportu na zawody – zarówno dla zawodników, jak i sprzętu.

1% – dam na TAM! – wesprzyj naszą Akademię

W uruchomieniu oraz funkcjonowaniu TAM wspierała i wspiera nas Fundacja Pro Sport Pro Live, która uzyskała status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Dzięki temu możesz nam pomóc przekazując na rzecz działalności TAM 1% swojego podatku w rocznym rozliczeniu PIT. Bardzo prosimy oraz liczymy na Wasze wsparcie! Każda złotówka się liczy oraz jest ważnym wkładem w dalszy rozwój utalentowanej młodzieży!

Trenerzy

Agata Litwin
była pływaczka i czynna triathlonistka ELITY, trener od 2012 roku. Od rozpoczęcia kariery sportowej zdobyła między innymi takie tytuły jak: Mistrzyni Polski Juniorów w pływaniu, Mistrzyni Polski Juniorów w triathlonie, V-ce Mistrzyni Europy w Aquathlonie, Brązowa medalistka Akademickich Mistrzostw Świata w triathlonie sztafet, Dwukrotna brązowa medalistka Mistrzostw Polski Seniorów w triathlonie. Jako trener przygotowała około 50-ciu zawodników do debiutu w triathlonie, a także kilkunastu zawodników do startu w triathlonie na dystansie IRONMAN. Trenerka Agata zajmuje się w teamie planem szkolenia zawodników, a także prowadzi treningi pływackie, kolarskie i biegowe. „Moim celem jest racjonalne szkolenie triathlonowe, które pozwoli najpierw wytrenować Mistrza Polski Młodzików, który następnie zdobędzie Mistrza Polski Juniorów Młodszych, a karierę triathlonową zakończy najszybciej po zdobyciu medalu Mistrzostw Polski Seniorów”
Wiktoria Kubuj
była lekkoatletka, bardzo dobra zawodniczka w biegu przez płotki i skoku o tyczce, która zakończyła swoją karierę lekkoatletyczną po kontuzji. Obecnie startuje w triathlonie i przygotowuje zawodników do debiutu w zawodach triathlonowych. Jest także nauczycielem pływania z bardzo dużym doświadczeniem. Jej pasją jest szkolenie młodzieży - w sekcji dba o nienaganną technikę pływacką i technikę biegową naszych zawodników, a także o sprawność i ogólny rozwój.